Słownik podstawowych pojęć

HOT SPOT

Hot Spot to miejsce, w którym można podłączyć się do Internetu – zazwyczaj bezprzewodowo,w technologii WLAN. Hot Spot WiFi-Spot składa się z routera, który łączy się z Internetem, wraz z punktem dostępowym (Access Point- router). Router z dedykowanym oprogramowaniem łączy się z Systemem WiFi-Spot, który umożliwia konfigurację podstawowych parametrów Hot-Spota, zarządza autoryzacją użytkowników oraz zapewnia funkcje administrowania usługą. Zasięg Hot Spota uzależniony jest od sprzętu lub warunków lokalizacji Hot Spota (budynek wielopiętrowy, grubość ścian etc.). Najczęściej Hot Spoty występują w takich miejscach jak:hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie, sklepy, centra handlowe, lotniska, biura oraz inne miejsca użyteczności publicznej. Z Hot Spota można korzystać za pomocą laptopa, palmtopa, telefonu komórkowego, smartfona lub PDA.

PANEL ADMINISTRACYJNY

Panel Administracyjny Systemu WiFi-Spot.pl, to internetowe narzędzie do zarządzania Hot Spotem. W miejscu tym dokonywane są wszystkie konfiguracje- ustawienia, generowane są nowe kupony, tworzone modyfikacje strony startowej. Tam również Administrator ma wgląd we wszelkiego rodzaju raporty (statystyki). Czytaj więcej ...

SSID

SSID (Service Set IDentifier) - oznacza nazwę bezprzewodowej sieci, która ustalana jest podczas konfiguracji routera. Celem jest identyfikacja sieci.Identyfikator SSID składa się maksymalnie z 32 znaków. Wszystkie Hot Spoty pracujące w systemie WiFi-Spot jako część nazwy posiadają[Wifi-Spot.pl].

PERSONALIZOWANA STRONA STARTOWA

Strona startowa wyświetla się po podłączeniu użytkownika do Hot-Spota i uruchomieniu przeglądarki internetowej. System WiFi-Spot umożliwia wybór i personalizację strony startowej. Personalizowana strona startowa umożliwia zamieszczanie informacji dedykowanych dla konkretnego Hot Spota. Właściciel Hot Spota udostępniający swoim Klientom usługę może na stronie startowej zamieścić logo, dane adresowe i inne informacje. Dodatkowym elementem strony startowej jest Regulamin, również przez niego tworzony. Czytaj więcej ...

LOKALIZACJA HOT SPOTA

Lista miejsc, w których może znajdować się Hot Spot jest niemal nieograniczona. Hot Spoty mogą funkcjonować m.in. w:

  • akademikach, szkołach, bibliotekach
  • kawiarniach, barach, restauracjach, klubach, pubach,
  • w szpitalach,
  • w centrach handlowych, w sklepach, galeriach, w halach targowych,
  • na lotniskach dworcach PKP i PKS,
  • w hotelach, pensjonatach, motelach, hostelach,
  • w halach /klubach sportowych,
  • na lotniskach,
  • w różnego rodzaju miejscach publicznych (parki, skwery), czyli wszędzie tam,gdzie gromadzą się ludzie

ROUTER

Urządzenie sieciowe łączące wiele różnych adresacji sieciowych.W technologii Hot Spot router określany jest głównym urządzeniem dostępowym.

FIRMWARE

Oprogramowanie wbudowane w router, zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia. System operacyjny routera. System WiFi-Spot.pl obsługuje urządzenia posiadające oprogramowanie wewnętrzne DD-WRT.

INTERFEJS LAN

(Local Area Network).Najmniej rozległa część sieci lokalnej.Zazwyczaj sieć LAN jest sprzężona z siecią bezprzewodową. Służy do podłączenia lokalnych urządzeń sieciowych (komputerów, telefonów z funkcją wifi). do routera.